Шкіра має дуже складну мікроанатомічну структуру, що забезпечує безліч функцій організму і потребує грамотного догляду.
На додаток до тисяч клітин в межах одного квадратного сантиметра шкірного покриву є близько 100 потових залоз, 10 волосяних фолікул, 1740 см капілярів, близько 7000 нервів, тисячі нервових закінчень, клітини Меркеля для сенсорного сприйняття і клітини Лангерганса для імунологічного захисту. Шкіра також містить клітини меланоцитів, що відповідальні за вироблення меланіну, який відповідає за її колір, пігментні плями і веснянки.
Шкіра є «будинком» для безлічі залоз, які важливі для її внутрішніх функцій і є путівниками для проникнення різних елементів. Їх основна функція – синтез речовин, які можуть охолоджувати тіло, захищати і підвищувати еластичність шкіри, а також виводити мінеральні елементи і холестерин. Існують сальні залози і дві потові залози: еккрінові і апокрінові.
Сальні залози прикріплені до того ж протоку, який містить волосяний фолікул – філлозебаціальний проток. Вони відповідають за секрецію шкірного сала, що утримується в маленьких мішечках. Протоки сальних залоз відкриваються у верхній частині волосяного фолікула. Зазвичай на фолікул приходиться тільки одна сальна залоза, але в деяких місцях їх може бути більше, що призводить до більшої секреції шкірного сала в цій області. Сальні залози знаходяться майже в усіх частинах тіла. Обличчя і спина містять найбільшу їх кількість на квадратний сантиметр, тоді як долоні рук і підошви ніг не містять жодної. Жир, що виділяється сальними залозами, змащує шкіру і допомагає запобігти випаровуванню вологи. Він також володіє деякими протигрибковими властивостями. Надмірна його секреція пов’язана з розвитком прищів, а недостатня секреція пов’язана з сухістю шкіри.
Еккрінові потові залози найчисленніші і розташовані у великій кількості по всій шкірі. Їх секреторний проток відкривається у вигляді пори прямо на поверхню шкіри. Їх дуже багато на підошвах стоп і долонях рук, вони виділяють прозору рідину, що складається в основному з води, молочної кислоти, сечовини, токсин і речовин, що борються з бактеріями. Основна їхня функція – охолодження тіла і підтримання теплової рівноваги з навколишнім середовищем. Апокрінові потові залози розташовані в основному в пахвових западинах і в лобковій області. Вони неактивні до статевого дозрівання, а стимулюються емоціями і стресом. Виведення апокрінових потових залоз дуже обмежене: піт не потрапляє безпосередньо на поверхню шкіри, а швидше потрапляє у верхню частину волосяного фолікула, а звідти – на поверхню шкіри. Піт від апокрінових потових залоз може мати неприємний запах через хімічні реакції між киснем і ферментами, виробленими бактеріями (мікрофлорою) у волосяному фолікулі та на шкірі.
Важливо відзначити, що забруднення або закупорка пір виникає в волосяному фолікулі. Закупорка відбувається сумішшю шкірного сала, кератину з клітин рогового шару (корнеоціт) і бактеріями, присутніми в фолікулі. Очищення шкіри є важливим елементом догляду за нею і складається в основному з видалення забруднення з пір. Очищення пір допомагає виділенню поту, але піт не є очищувачем для волосяних фолікул через які виділяється шкірне сало. Це класична омана тих, хто вважає, що сауни з пропіванням очищують шкіру.
Поверхня шкіри кисла. Її pH, також відомий як захисна мантія, утворений рядом компонентів, в тому числі природним виділенням шкірного сала і потовиділенням, що містить невелику кількість сечової і молочної кислот. Хімічні реакції, що відбуваються в шкірі, також утворюють кілька відносно сильних водорозчинних кислот. У роговому шарі рівень pH шкіри коливається від 4,4 до 5,6, в залежності від індивідуальних особливостей людини. По мірі заглиблення через епідерміс в дерму, рівень pH збільшується і стає нейтральним – 7,0.
Кислотність шкіри допомагає зберегти її пружність і цілісність, запобігти інфекції і зростанню бактерій, а також сприяє більш легкому і нормальному злущуванню поверхневих мертвих клітин. Одна з основних причин, з якої мило, особливо жорстке, або миючі засоби з високим значенням pH шкідливі для шкіри, полягає в тому, що для правильного функціонування шкірі потрібно кисле середовище. Ось чому після використання певних очищуючих засобів по догляду за шкірою необхідний крем для шкіри, що є відновлює кислотний рівень шкіри, коли засоби мають нейтральний або лужний pH. Якщо залишити шкіру в спокої, кислотність шкіри відновиться приблизно через 20 хвилин (або більше) в залежності від рівня кислотного дисбалансу.