Шкіра – вузькоспеціалізований і складний набір тканин, розділених на три шари: епідерміс, дерма і гіподерма, також відома як підшкірний шар.
У шкірі є кілька різних типів клітин, найбільш важливими з яких є кератиноцити, меланоцити, фібробласти і різні імунні клітини (клітини Лангерганса, мігруючи мононуклеарні клітини і тучні клітини). Крім різних типів клітин, вона також містить з’єднувальні тканини, багаті позаклітинним матриксом (ПКМ), компоненти якого в першу чергу відповідають за пружність і еластичність шкіри.
Інші фізіологічно важливі функції, такі як гідратація, регулювання температури і проникність шкіри, залежать від конкретних клітин і хімічного складу ПКМ. Ці функції тісно пов’язані з взаємодією між клітинами і хімічними речовинами в шкірі через спеціальні рецептори, розташовані на мембрані кожної клітини. Рецептори можна розглядати як антени, які допомагають клітинам спілкуватися одна з одною і з оточуючим їх середовищем. Вони також здатні зв’язуватися з різними хімічними компонентами, які знаходяться між клітинами. Серед цих хімічних речовин є деякі складові, які зазвичай використовуються в косметиці (наприклад, ретинол, гіалуронова кислота, колаген, тощо), які взаємодіють з клітинами і виконують різні терапевтичні функції через клітинні рецептори. Коли рецептори не функціонують належним чином, фізіологічні характеристики шкіри можуть погіршуватися, що прискорює її пошкодження і в’янення. У той час як робота з рецепторами більш широко вивчається в медицині та фармацевтиці, в косметиці роль допоміжних елементів для рецепторів виконують білки (колаген та еластин) а також кислоти (гіалуронова, молочна та ін.). Креми для обличчя, до складу яких входять ці складники ефективно борються зі старінням шкіри і допомагають в її відновленні.
Епідерміс – частина шкіри, видима неозброєним оком. Це дуже тонкий верхній шар глибиною приблизно від 25 до 30 клітинних шарів: його товщина варіюється від 1,6 мм на підошвах ніг до 0,04 мм на повіках. Епідерміс містить безліч клітин, в тому числі кератиноцити, які беруть участь в постійному процесі відтворення, щоб замінити злущені клітини; клітини Лангерганса для імунологічної захисту; меланоцити, які відповідають за колір; клітини Меркель, які беруть участь у функції дотику. Епідерміс – це шар, на який наносяться косметичні креми й інша косметика, в тому числі антивікова і він найбільше потребує процедур очищення, живлення та зволоження.
Другий шар шкіри – дерма, лежить нижче епідермісу і пов’язаний з ним базальною мембраною. Товщина дерми варіюється від 3,0 мм на спині до 0,3 мм на повіках. Це один з найважливіших шарів шкіри, що складається з колагену і еластину (сполучні тканини), волосяних фолікулів, сальних і потових (еккрінних) залоз, кровоносних судин і нервів, які передають відчуття дотику, тиску, болю, свербіння та температури.
Третій шар шкіри – гіподерма, є найглибшим і складається в основному з жиру і з’єднуваної тканини, а також містить великі кровоносні судини і нерви. Гіподерма набагато товстіша за епідерміс і дерму, а її товщина залежить від частини тіла і вмісту жиру в людині. Цей шар важливий для регулювання температури шкіри і тіла.
Ретельне вивчення кожного шару, включаючи склад і функцію, важливе для подальшого розуміння впливу косметичних продуктів на шкіру обличчя, рук і тіла.